Carmen - Steaua, scor 1-0

Meciuri din Campionat ale echipei de fotbal Steaua Bucuresti
Romeo
Administratorul site-ului

Mesaj de Romeo » Sâm 02 Mar, 2019, 19:45

Pareri despre primul meci din returul de campionat Carmen Bucuresti - Steaua Bucuresti, scor 1-0.
Un meci slab cu multe ratari, multe mingi pierdute, putine pase reusite, lipsa coordonare joc, culminat cu un gol primit din lovitura libera si apoi un cartonas rosu.
Domnul antrenor Marius Lacatus a spus ca nu este o tragedie, este doar un dus rece care este normal la orice echipa, iar pe viitor nu se va mai intampla.
Totusi ar trebui mai multa daruire pe teren din partea jucatorilor echipei Steaua.
Stelistii inca se cred in cantonamentul din Antalya, sper ca acest dus rece i-a trezit la realitate.
Da, adevarat, inca suntem pe primul loc dar cu asemenea joc slab nu te poti prezenta in playoff si apoi la baraj.
Fişiere ataşate
Carmen-Steaua-scor-1-0.jpg
Carmen-Steaua-scor-1-0.jpg (323.33 KiB) Vizualizat de 2805 ori

Alin47

Re: Carmen - Steaua, scor 1-0

Mesaj de Alin47 » Sâm 02 Mar, 2019, 21:04

Dupa parerea mea, meciul asta a picat cum nu se putea mai prost. Dupa o pauza de 3 luni, intalnim cel mai puternic adversar din campionat, care s-a si intarit serios iarna asta (Hristu Chiacu, Jitaru, Shedrach).
Un meci in care Steaua, desi a controlat jocul, a suferit foarte mult la capitolul finalizare. De asemenea, foarte multe greseli individuale, poate si din cauza terenului sintetic. De asemenea, cu exceptia lui Rasdan, am remarcat o lipsa de daruire in randul jucatorilor Stelei. Meciul asta a fost un test important pentru ei, acum stim la ce nivel suntem si ce trebuie sa imbunatatim. Cred ca avem mare nevoie de 1-2 jucatori cu experienta pentru a putea promova.
L-am auzit si eu pe Lacatus cand i-a asigurat pe suporteri ca totul este ok, sa nu ne facem probleme. Sincer, la cum am vazut eu echipa in meciurile cu Progresul 2005, Dinamo si cel de astazi (principalele contracandidate la promovare) cred ca ar cam trebui sa ne punem cateva semne de intrebare. In mod normal, sezonul asta, Steaua trebuia sa defileze. Daca jucam asa si in play-off, nu avem nicio sansa la promovare.
In fine, sa speram ca lucrurile se vor remedia, iar la meciurile cu Dinamo si Progresul 2005, atat jocul cat si atitudinea jucatorilor va fi mult diferita fata de ceea ce am vazut astazi. (In jocurile cu celelalte echipe din campionat nu-mi fac probleme, suntem cu 2-3 clase peste).
De remarcat si prezenta foarte activa a suporterilor Stelei. Din pacate, doar 230 de bilete destinate stelistilor si asta dupa numeroase discutii intre AS47 si conducerea celor de la Carmen. Multi stelisti, care nu au putut intra la meci, au vizionat partida din afara stadionului. Intr-un fotbal in care stadioanele sunt mai mult goale, suporterii Stelei primesc doar 230 de bilete... asta spune multe despre modul in care suporterul roman este tratat in aceasta tara.

Neagu Bogdan

Mesaj de Neagu Bogdan » Sâm 02 Mar, 2019, 22:07

Este doar un meci... nu e o tragedie...dar e un semnal de alarma clar. O singura problema am. De ce noi nu aducem jucatori cu experienta? Restul pot... si o fac... noi?

DanMihai

Mesaj de DanMihai » Lun 04 Mar, 2019, 20:53

Un joc fragmentat cu peste 36 de faulturi, chiar daca arbitrul a incercat de cateva ori sa lase avantaj. In acest meci stelistii au avut ocazii, insa in 6 ocazii de gol doar un sut a prins cadrul portii si acela a fost a lui Margarit in minutul 1. Acelasi Margarit a reusit sa suteze periculos in prima repriza trecand la cativa centimetri de poarta. Rasdan trimite un lob cu capul peste portar, insa si de aceasta data nu trimite pe spatiul portii. Aldea trimite un sut
puternic de la 15 metri, insa nici de aceasta data plasa nu este zguduita. Avea sa vina golul in partea cealalta unde in prealabil experimentatul Stelian Stancu trimite o centrare periculoasa, insa varful de atac Roysell trece pe sub minge. Este minutul 33 si Aldea il loveste cu genunchiul in crampoanele decarului Nechita Alexandru. Arbitru se gandeste putin si in cele din urma dicteaza lovitura libera. Ce minut fatidic avea sa fie acest minut 34. Nechita Alexandru aresteaza mingea si trimite necrutator. 1-0 pentru Carmen si gazdele deschid scorul prin specialitatea casei. Cei cativa suporteri ai lor si respectiv oficialii se bucura. Galeria Stelei incurajeaza si mai frenetic simtand momentul greu al echipei. Florin Rasdan isi cheama colegii la lupta. Meciul reincepe si terenul sintetic de proasta calitate ii face pe brazilienii nostri sa se simta clar intr-un discomfort. Pentru ei fotbalul inseamna iarba verde ori nisipul de la Rio, nicidecum acel plastic fara iarba cu accent de patinuar artificial. Preluarile incep sa ii tradeze. Presiunea creste! Avea sa fie prima infrangere? In repriza a doua Predescu vrea sa schimbe cursul jocului! Este faultat in coltul careului! Peluza Sud freamata! Pe fundal se aude " Ne facci un gol!" .. Predescu se uita la posibilitati. Vede ca jucatorii de la Carmen sunt masivi (vezi nigerianul Shedrack de 192).. centrarile nu au mers nicidecum azi si nici cele 6 cornere. Dintr-o data il zareste pe noul fundas al Stelei..Alin Stoica. Trimite din lovitura libera o pasa filtrantea la "firul ierbii". Stoica este surprins de inspiratia decarului, insa se pregateste sa rupa plasa! Mingea ajunge topaind pe dreptunghiul magic de plastic. O loveste cu toata forta, insa si de data aceasta portarul scapa fara gol. Era clar! In acest meci nimic nu iese. Pe final Carmen scapa pe contraatac prin noul intrat Bachaby! Este oprit la sacrificiu de Adrian Vîlcea, insa arbitrul il elimina aiurea pe Paduret! Intre timp o faza ii face pe suporteri sa vada spiritul de fiara in numarul 7 atunci cand la marginea terenului Florin Rasdan intra printr-un tackling englezesc pe un teren de nefotbal la capitanul Stoain Daniel. Il vede cum simuleaza si urla de furie la el :" Ridica-te baa!" avand o privire de gladiator gata sa distruga fiara. Un joc prost in mare parte din partea militarilor, in care incadrarea pe spatiul portii a lipsit cu desavarsire! Avea sa se finalizeze cu o eroare de arbitraj in care deja extenuatul Monday Oyye Shedrack trimite in saritura un pumn in capul lui Matheus. Penalty clar...striga stelistii! Arbitru central nu avea o pozitie buna, insa nici tusierul nu observat ce trebuia sa observe! Fluier final..dupa 96 de minute Steaua pierde pentru prima data in acest sezon! Un meci in care trebuia se joace pe un stadion cu 3000 de stelisti fanatici i-a fost taiat entuziasmul inca din fasa cerand tributul a doar 230 de suporteri, chiar daca inca 200 stateau la marginea gardului sa se sacrifice pentru Steaua! Mergem mai departe!

Cosmin1947

Mesaj de Cosmin1947 » Mie 13 Mar, 2019, 13:39

Trebuie sa mergem inainte indiferent de rezultat. Un meci slabut facut de baietii nostri. am avut mai multe suturi decat cei de la Carmen, dar degeaba. Multumim, AS47 pentru negocierea de a obține biletele si transmiterea LIVE a meciul. Rusine AMFB, AS47 a platit niste bani pentru obținerea drepturilor de a transmite meciul si voi nu asigurati o infrastructură buna.

Scrie răspuns