Armata schimbă trupele!

Discutiile suporterilor stelisti despre echipa de fotbal Steaua Bucuresti

Care sunt jucatorii recent transferati care v-au impresionat?

Puteţi selecta până la 14 opțiuni

Vezi rezultatele

DanMihai

Armata schimbă trupele!

Mesaj de DanMihai » Dum 14 Iul, 2019, 00:10

Au venit Oprița și Iulian Miu și au venit fotbaliștii să se antreneze în Complexul Sportiv Steaua. Cum este și normal, ca niște comentatori, începem enumerarea cu portarii. Aici observăm că Horia Iancu rămâne titularul la luptă strânsă cu Teodor Meilă. Horia Iancu este singurul jucător care a rămas de la reactivarea secției de fotbal.
Cum este și normal începem să vorbim despre cel care trebuie să salveze poarta Stelei de atacurile adverse. Este vorba în mod evident de Teodor Meilă. Este cu 2 ani mai mare decât Horia Iancu. Ce ne poate bucura pe noi, steliștii, este că cei 2 jucători se obligă unul pe altul să dea totul la antrenamente cât și pe teren pentru a prinde un loc de titular. S-a născut la Alexandria in 1993. Are peste 80 de meciuri în liga a 2-a și Cupa României cu 91 de goluri primite. A debutat în fotbal în 2011 la Concordia Chiajna 2. Vârful carierei sale a fost la Berceni în liga a 2-a unde era cotat la 200.000 de euro. La Steaua a venit de la Chindia Târgoviște, formație proaspăt promovată pe primul eșalon al fotbalului românesc.
Așa că ne permitem ca prima radiografie din noua defensivă să fie făcută pe noul fundaș al Stelei, Morariu Ovidiu în vârstă de 29 de ani. El este cotat la suma de 100.000 de dolari, însă nu credem că asta este important acest aspect, ci ca acest fotbalist să se adapteze cât mai repede și să aducă un plus valoare evidentă în lot. Este un fotbalist născut în 18 iulie 1989 la Craiova. Avea să se apuce de fotbalul profesionist la majorat, însă avea să plece direct în Anglia la o echipă de liga a 5-a. Este vorba de Leigh Genesis F.C. care în acest moment se află în liga a 7-a. Ce ne-a surprins să aflăm a fost faptul că majoritatea meciurilor se jucau acasă cu peste 10.000 de spectatori. Da! Ați auzit bine! 10.000 în mod regulat! Ce ar trebui să însemne asta? Că presiunea publicului ar trebui să fie o cunoscută pentru noul nostru fundaș care a jucat doi ani în fotbalul englez. În România și-a început cariera la școala de fotbal a lui Gică Popescu. După ce s-a întors din Anglia avea să joace la Chindia Târgoviște în 2011-2012 unde a avut peste 22 de apariții și un un gol înscris. Un an mai târziu avea să joace pentru Rapid Cfr Suceava cu 10 apariții. În sezonul 2014-2015 a jucat la FC Olt cu unde a îmbrăcat tricoul oltenilor de 12 ori. În momentul în care Daniel Oprița avea să vină la cârma celor de la Juventus Colentina (actuala A.C.S DACO-GETICA) a fost adus și Morariu Ovidiu și împreună au promovat succesiv din liga a treia până în prima liga. La echipa bucureșteană a jucat peste 40 de meciuri unde a marcat un gol. La Steaua a venit liber de contract. Transfermarkt îl cotează la 100.000 de euro.
Trecem la următorul fotbalist care este Marian Alex Neagu. Este un fotbalist născut pe 29 octombrie 1991. Este un jucător polivalent care poate fi folosit: mijlocaș drepta, fundaș dreapta și mijlocaș central. Piciorul de bază este dreptul. Având bunăvoința de a ne da un interviu, acesta ne-a relatat următoarele: <<Am inceput fotbalul la vârsta de șapte ani, la Steaua, la domnul antrenor Radu Troi. Până la vârsta de 14 ani am fost la acest club. Ultimii ani petrecuti la club i-am avut antrenori pe Florica Voinea si Vasile Ailenei (din 2003 până în 2005 am fost legitimat la fc fcsb, crezând că sunt la Steaua). Apoi am plecat la Concordia Chiajna, deoarece domnul antrenor Radu Troi plecase acolo.M-a dorit foarte mult si am ales să-l urmez acolo pentru că el a fost primul antrenor care " mi-a pus ghetele in picioare" si totodată mi-a fost ca un tata, dacă îmi aduc bine aminte pe vremea aia el antrena si Steaua tineret si stiu ca se mândrea cu noi in fața jucatorilor de la tineret,mereu mă chema și mă punea să țin mingea pe picior in fața lor si le zicea "Ia vedeti mă aici...ce spuneti". Apoi la Chiajna m-au urmat si alți colegi din grupa pe care am avusesem la Steaua. Eram grupa 91 la Chiajna, 10 jucători veniți de la Steaua, toți eram titulari, si am fost prima grupă din istoria Concordiei Chiajna care ajunsese la Turneul final pe țară( parca asa se numea pe vremea aia).La vârsta de 16 ani am debutat la Liga 2 la Chiajna.Apoi am fost împrumutat la liga a 3-a la Metaloglobus. In 2013 m-am întors la Chiajna unde am debutat in Liga 1, Ionuț Chirilă, antrenor pe vremea aia, a avut mare încredere în mine chiar daca veneam de la liga a 3 a si m-a oprit in lotul echipei si totodata el m-a si debutat in Liga 1. În 2014 am plecat in Cipru unde am jucat și acolo în prima liga și respectiv a doua. În 2015 m-am întors in țară, mai eram inca sub contract cu Chiajna dar au fost câteva neînțelegeri și am ales să reziliem pe cale amiabila.Iar din 2015 am rămas la Liga 2 la noi și am fost la mai multe echipe precum: Berceni, Clinceni, Balotești. După toată aceasta aventură am ales sa vin din nou în locul unde am început fotbalul, să pun osul la treabă și să ajut la promovarea echipei.>> În sezoanele 2013-2015 a avut 16 apariții și un gol. Trebuie să ținem cont că a fost împrumutat în Cipru la Othellos Athienou și Karmiotissa. Are o creștere evidentă de formă la Berceni unde joacă titulari meci de meci. Avea să marcheze și șapte goluri. Ajunge în 2017 la CS Balotești unde îmbracă tricoul ilfovenilor de peste 78 de ori și marcând de șase ori în două sezoane. Ca fapt divers în 2018 l-a avut antrenor principal chiar pe actualul secund, Ștefan Nofitovici!
Știți cine este Sergiu Răzvan Bactăr? Este noul fundaș central de la Steaua. Este un jucător de picior drept de 1.84 m înălțime care s-a născut pe data de 21 august, 1995. Avea să își înceapă cariera de fotbalist la FC Bihor Oradea. Apoi în sezonul 2014-2015 avea să joace pentru echipa mare de 13 ori. Un sezon mai târziu a fost transferat la o echipa cu o siglă foarte asemănătoare ca a Stelei. Este vorba în mod evindent de Luceafărul Oradea unde timp de două sezoane a jucat opt partide. La Steaua a venit de la Școlar Reșița, ultima gară până la trupa militară. Tranfermarkt îl cotează la 75.000 de euro.
Fundașul stânga, Cosmin Mihai, născut pe data de 9 mai, 1996 în vârstă de 23 de ani. Prima echipă la care a jucat a fost ACS Berceni în sezonul 2013-2014 în număr de 13 partide. Doi ani mai târziu a ajuns tot în liga a doua tot la Tărlugeni unde a jucat 12 partide și a marcat 2 goluri. În liga 1 doar a trecut pe la Pandurii Târgu Jiu nejucând niciun minut. Un sezon mai târziu a ajuns la Brăila cu 13 apariții. Ultima echipă până să ajungă la Steaua a fost CS Balotești pentru două sezoane unde pentru o scurtă perioadă l-a avut antrenor chiar pe secundul de la Steaua, Fane Nofitovici. Uitându-ne peste cariera lui observăm că la frageda vârstă de 23 de ani are 130 de apariții în liga a doua și 14 goluri. Are și o selecție la naționala de tineret. Pe tranfermarkt este cotat la 100.000 de euro. De asemenea poate juca și mijlocaș stânga.
Urcăm la noul mijlocaș central al Stelei născut în data de 6 mai 1983. Cifrele lui sunt absolut impresionante. Și-a început cariera în 2004 la Petrolul Ploiești având patru apariții. A mai jucat la: Concept Ploiești, CSM Dunărea Giurgiu, Progresul București, Gloria Bistrița, FC Fcsb, Universtatea Cluj, Astra Ploiești, Oțelul Galați, Concordia Chiajna, Gaz Metan Mediaș, Juventus Colentina(actualmente ACS Daco Getica) și Turris Turnul Măgurele. Are 172 de apariții în liga 1 cu șapte goluri marcate și 22 de pase de gol.Sper că ați ghicit despre cine este vorba, da? Evident despre Liviu Băjenaru. În liga a doua are 43 de apariții cu șase goluri. Sperăm ca să fie liderul din teren plus cel care să coordoneze trupa lui Daniel Oprița și Iulian Miu. Tranfermark il cotează la 50.000 de euro. În 2011 pe când era la Astra Giurgiu era cotat la 600.000 de euro.
Cum fotbalul modern s-a schbimbat și mijlocașul dreapta este de picior stâng și nu mai este o aripă de bandă care doar centrează, ci și intră pe centru, unde desface apărarea adversă. În acest caz îl aveam pe tănărul Valentin Niculae în vârstă de 20 de ani. Junioratul l-a făcut la Șoimii Imuc. A jucat la: Dunărea Călărași, Cs Balotești și Tunrnu Măgurele. A marcat aproximativ 20 de goluri.
Mijlocaș stânga îl avem Rareș Enceanu născut la Zărnești în data de 5 august 1994. Avea să își facă junioratul la echipa locală, Torpedo Zărnești, din 2001 până în 2006. A jucat la echipe precum: FC Brașov, Fcsb, FC Voluntari și FC Argeș 1953. A bifat 46 de meciuri în prima ligă cu 3 goluri marcate. În liga a doua a avut 38 de apariții și 4 goluri. Are un meci în Europa League alături de Fcsb și un titlu de campioană și o Cupă a României.
Sperăm ca cel care a ajuns la Fcsb, crezând că e Steaua, să explodeze cu adevărat la CSA STEAUA, unica Steaua. PE tranfermarkt cota este la 50.000 de euro. Este un mijlocaș ofensiv, cu o viteză de reacție bună, de picior drept.
Cu permisiunea voastră dragi steliști ne permitem să trecem la achizițiile din atac. În următoarele rânduri o să îl prezentăm pe Robert Elek născut pe 13 iunie 1988 la Târgu Secuiesc. Și-a făcut debutul la Oțelul Galați având contract din 2006 până în 2011. În acea perioadă a fost mai mult împrumatat la: CF Brăila, Petrolul Ploiești, FC Bihor Oradea și ACSM Poli Iași. Trece la Unirea Tărlungeni unde în 41 de partide a marcat 17 goluri. În 2015-2016 Elek era cotat la 500.000 euro unde a jucat la ACS Poli Timișoară marcând cinici goluri în 50 de partide. Avea să treacă pe la Botoșani și mai apoi sub comanda lui Oprița la Juventus Colentina (actuala ACS DACO GETICA). Mai apoi avea să treacă pe la Snagov(fosta Damila Măciuca) unde a marcat 3 goluri. Este un vârf cu 201 partide la nivelul ligii 1 și a 2-a cu peste 40 de goluri marcate. Conform tranfermarkt cota lui acutala este de 75.000 de euro.
Un tânăr fundaș central al Stelei nou venit este Dorin Capotă care la vârsta de 19 ani a mai jucat pe la Balotești și FC Voluntari. Ne așteptăm la o creștere sub comanda lui Oprița și Fane Noftiovici pentru că a fost antrenați de amândoi la aceste două cluburi.
Defensiva Stelei este betenotă cu tănarul Valentin Neaga născut în Alexandria pe 16.09.1998. Deși este foarte tânăr a mai trecut A mai jucat la: C.S.S Alexandria, FC Chindia Târgoviște, FC Aninoasa, CSM Alexandria. Noi sperăm ca va fi un om de bază în liga a treia la anul sub comanda lui Daniel Oprița, Fane Nofitovici și Iulian Miu.
Un alt jucător ofensiv al Stelei este Andrei Antohi născut în 1988 la Bacău. Este un fotbalist cu o carieră impresionantă. Cluburile din cariera lui sunt următoarele : Dunărea Galați, Jiul Petroșani, Internațional Curtea de Argeș, Pandurii, Voința Sibiu, Fortuna Câmpina, Academica Clinceni, FC Sohar (Oman), Suporter Club Oțelul Galați. Ne așteptăm să fie un goleador care să rupă plasă având piciorul de bază pe dreptul. Pasiune pentru fotbal vine de la tatăl său care este fotbalist.
Optarul de la Pitești este nimeni altul decât Andrei Neagoe care s-a născut în 24.04.1987. Este cunoscut faptul că are un frate, Robert Neagoe, care i-a fost un mentor. În mod ironic fratele lui a jucat la o echipă care se credea că este Steaua, însă în final fratele cel mic a ajuns să poarte cu adevărat tricoul Stelei. Ne așteptăm să fie un jucător de bază pentru Steaua având evoluții din ce în ce mai bune. La vârsta de 7 ani a ajuns în curtea celor de la FC Argeș, iar din acel moment a știut care este drumul său. Vârful de formă și l-a atins în sezonul 2015-2016 unde a jucat 36 de partide în tricoul celor de la CSM Râmnicu Vâlcea și a înscris opt goluri. A mai jucat la echipe precum: FC Național, FC Argeș, CS Mioveni, CS Afumați, UTA Arad, Chindia Târgoviște și respectiv Unirea Urziceni. Speram ca mijlocașul nostru central de picior drept, box to box, să fie un adevărat pasator, distrugător la mijlocul terenului și chiar marcator în momentele dificil.
Trecem la actualul căpitan al Stelei. Ați ghicit despre cine este vorba? DA? Haideți să îl spunem împreună. Este vorba de Valentin Bărbulescu care îl are ca idol pe Zinedine Zidane. Născut în București în anul 1985 care bătea mingea prin străzile din capitală a fost trimit de către mama lui să devină fotbalist profesionist. Putem spune ca mama lui a fost inspirată având în vedere că are multe meciuri în liga 1 și respectiv liga a 2-a. Cu voia dumneavoastră ne permitem luxul de a explica în câteva rânduri istoria unei echipe, pentru a nu o confunda cu CSM Reșița. În 2007 în județul Vâlcea se înființează Damila Măciuca. Șase ani mai târziu Damila Măciuca se mută la Reșița după un schimb în prealabil de loturi cu CSM Râmnicu Vâlcea și denumirea este CSM Metalul Reșița. După o ceartă cu autoritățile locale echipa se mută în județul Ilfov. Aveau să fie luați lotul și stafful celor de la Voința Snagov. Ultima denumirea, nu știm dacă și cea finală, este CS Sportul Snagov. De ce v-am prezentat istoria acestei echipe? Pentru că distrugătorul nostru de la mijlocul terenului, un fel de Tony Kroos, a jucat în 2013 la Damila Măciuca. După 12 apariții, în același an, a trecut la CSM Râmnicu Vâlcea. În 2015 joacă la CSM Metalul Reșița unde bifează opt partide. Alături de Oprița își atinge vârful de formă în sezoanele 2015-2017 la Juventus Colentina, actuala ACS Daco-Getica cu 44 de meciuri. Un an mai târziu a ajuns la... ați ghicit? Evident răspunsul este Sportul Snagov cea care acum în mod ironic se bazează pe scheletul celor de la F.C Carmen și chiar pe echipamentele lor. A mai jucat pe la: Rocar, Petrolul Ploiești, Berceni, Concordia Chiajna și respectiv Săgeata Năvodari. Pasiunea lui fiind urcarea pe munte noi sperăm să care în spate Steaua spre o promovare obligatorie și vitală în liga a treia. Baftă, căpitane!
Mai avem și câțiva tineri în lotul Stelei veniți de la U19 care au terminat anul trecut la jumătatea clasamentului pe grupa de est, aceasta fiind o performanță notabilă care a ajutat să ducă Steaua în clasamentul academiilor pe locul 20. Tinerii jucători sunt: Adrian Ilie, Vlad Nițu, Ban George și respectiv mijlocașul central, Alex Ștefan.
Marcatorii Stelei în liga a patra sunt următorii: Valenin Niculae( 7 goluri), Florin Răsdan(7 goluri), Andrei Antohi( 6 goluri), Robert Elek( 5 goluri), Liviu Băjenaru( 3 goluri), Alin Robu( 2 goluri), Cosmin Mihai( 2 goluri), Marian Neagu( 2 goluri), Adrian Neagoe( 2 goluri), Vlad Nițu( 1 gol), Dorin Capotă(1 gol), Sergiu Răzvan Bactăr(1 gol).
În Cupa României, faza națională, și-au trecut numele pe lista marcatorilor următorii: Rober Elek( 4 goluri), Andrei Antohi( 2 goluri), Florin Răsdan(2 goluri) și cu câte 1 gol sunt următorii: Liviu Băjenaru, Ovidiu Morariu, Valenin Niculae, Sergiu Răzvan Bactăr, Adrian Neagoe, Alin Robu și Vlad Nițu).
Sperăm să vă placă ce încercăm să facem și ne-am dori un mic feedback daca vreți să mai facem asemenea materiale. Forza Steaua!
Suporterii care doresc să ajute cât mai mult echipa Steaua București o pot face prin înscrierea în Asociația Steliștilor 1947.
Puteți să vă abonați la următoarele canale pentru a fi mai aproape de Steaua:
Youtube Asociatia Stelistilor 1947
respectiv
Youtube Steaua TV
Care sunt jucatorii recent transferati la echipa de fotbal Steaua care v-au impresionat? (puteți avea opțiuni multiple)
Fişiere ataşate
armata-schimba-trupele-echipa-fotbal-steaua-bucuresti.jpg
armata-schimba-trupele-echipa-fotbal-steaua-bucuresti.jpg (764.55 KiB) Vizualizat de 1437 ori

Scrie răspuns